Вельмишановні колеги,

На засіданні Асоціації Анестезіологів м. Києва відбулося обговорення проекту наказу МОЗ України “Порядок допуску членів сім’ї до дитини, яка перебуває на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії”, з яким можна ознайомитися на сайті МОЗ (дивитися). За результатами обговорення я підготував текст звернення з боку професіоналів до відповідальних за обговорення осіб. Текст наводиться нижче. Прошу всіх підключитися до обговорення наказу і листа. З повагою, проф. Біляєв А.В.

 

Вельмишановний Віктор Вікторович,

Проект наказу «Порядок допуску членів сім’ї дитини, яка перебуває на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії» загрозливий щодо роботи відділень інтенсивної терапії та реанімації. Це чудово обґрунтовано у відкритому листі головного лікаря Національної клініки «Охматдит» Ю.І. Гладуша до міністра охорони здоров’я, з яким можна ознайомитися на сайті Національної клініки «Охматдит» і сайті Асоціації анестезіологів м. Києва.

Необхідно відрізняти терміни «допуск», «відвідування і тимчасове перебування», «постійне перебування». Сьогодні практично всі відділення інтенсивної терапії для дітей в Україні забезпечують можливість відвідування і тимчасового перебування батьків з своєю дитиною. Для постійного перебування членів сім’ї з дитиною відділення інтенсивної терапії в Україні не підготовлені матеріально-технічно.

Проект наказу «Порядок допуску членів сім’ї дитини, яка перебуває на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії» став предметом обговорення Асоціацією анестезіологів м. Києва 28.04.2016 р. Рішення професійної Асоціації – звернутися до відповідальних осіб і запобігти затвердженню проекту наказу «Порядок допуску членів сім’ї дитини, яка перебуває на стаціонарному лікуванні у відділенні інтенсивної терапії». Крім цього, запропоновані певні зміни до проекту наказу, а саме:

 

1. Пункт 2 наказу викласти у такій редакції:

«Одному з батьків дитини дозволяється перебувати біля ліжка дитини у відділенні інтенсивної терапії без часових обмежень у разі відповідного матеріально-технічного забезпечення відділення.» Далі – за текстом.

 

2. Додати окремий пункт:

Батьками підписується інформована згода на лікування та обстеження дитини, яка складається конкретним лікувальним закладом та відповідає особливостям його роботи (відділення для інфекційних хворих, хірургічних хворих, онкологічних хворих тощо).

 

3. Додати окремий пункт:

У разі госпіталізації до відділення інтенсивної терапії дитини з імуносупресією (з онкологічним захворюванням, після трансплантації, інфікування вірусом імунодефіцитом людини тощо) знаходження батьків з дитиною вирішується індивідуально.

 

4. Додатки окремий пункт:

На період надходження пацієнтів з операційної (за звичай 10.00–17.00 годин) знаходження батьків з дитиною вирішується індивідуально.

 

5. Додати окремий пункт:

Протягом знаходження батьків з дитиною батькам забороняється використовувати мобільний телефон, засоби фото- і відеозйомки. Мобільний телефон має бути виключений.

 

6. Абзац 2 пункту 2 виділити як окремий пункт і викласти у наступній редакції: «У разі перебування дитини не в одномісній палаті постійне перебування батьків біля ліжка дитини не повинне порушувати права іншої дитини і на постійне перебування біля ліжка дитини необхідна письмова згода батьків інших пацієнтів.»

 

7. Додати окремий пункт:

Відділення інтенсивної терапії не забов’язані забезпечувати батьків на період знаходження з дитиною харчуванням, засобами санітарно-гігієнічного супроводження.

 

8. Додати окремий пункт:

На період обходу хворих у відділенні інтенсивної терапії і клінічного розбору знаходження батьків з дитиною вирішується індивідуально.

 

9. Останнє речення пункту 11 «Лікар не повинен зловживати зазначеним правом та має забезпечити, щоб рішення було адекватними та пропорційними наявним ризикам» необхідно вилучити як неконкретне та таке, що створює умови для подальших судових позовів.

 

10. Додати окремий пункт:

Даний наказ не повинен порушувати дію інших наказів Міністерства охорони здоров’я або конкретного лікувального закладу.

 

 

З повагою,

 

Голова Асоціації Анестезіологів м. Києва,

д.мед.н., професор,

зав. кафедри дитячої анестезіології та інтенсивної

терапії НМАПО ім. П.Л. Шупика                                                А.В. Біляєв

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *